Hoppa till huvudinnehållet

Elajo stärker klimatverksamheten genom avtal om förvärv av Fårbo VVS

24 juni, 2026

Elajo El & Energiteknik AB har tecknat avtal om att förvärva Fårbo VVS AB, ett bolag baserat i Fårbo utanför Oskarshamn med verksamhet inom VVS, service och klimattekniska installationer. Bolaget har åtta medarbetare och en årsomsättning på cirka 17 MSEK.

Fårbo VVS är en välkänd och etablerad aktör på Oskarshamnsmarknaden och erbjuder VVS-service, installation och underhåll till industrikunder, fastighetsägare, lokala byggaktörer och privatpersoner. Bolaget har byggt upp en stark lokal position genom nära kundrelationer, hög servicegrad och bred erfarenhet inom VVS.

Genom förvärvet välkomnas åtta nya medarbetare till Elajokoncernen och Fårbo VVS blir en del av koncernens fortsatta satsning inom VVS, kyla och ventilation.

– Fårbo VVS är ett välskött bolag med stark lokal förankring och erfarna medarbetare med gediget yrkeskunnande. Verksamheten passar mycket väl in i Elajos långsiktiga utveckling inom klimatområdet. Förvärvet stärker vår leveransförmåga i Oskarshamnsregionen och ger oss bättre möjligheter att erbjuda kunderna helhetslösningar inom VVS, kyla och ventilation. Det ligger väl i linje med vår tillväxtstrategi, där förvärv varvas med organisk tillväxt inom strategiskt viktiga områden, säger Stefan Svensson, VD och koncernchef på Elajo.

– Min ambition har varit att Fårbo VVS ska få fortsätta utvecklas med en långsiktig och trygg ägare som värnar både medarbetare, kunder och den lokala förankringen. Elajo känner vår marknad, har en stark verksamhet i regionen och förstår hur vi arbetar. Med Elajo som framtida ägare får Fårbo VVS goda förutsättningar att utvecklas vidare, säger Hans Olsson, ägare till Fårbo VVS.

Verksamheten i Fårbo VVS kommer att fortsätta utvecklas tillsammans med Elajos befintliga klimatverksamhet, med fortsatt fokus på kundnärhet, kvalitet och lokal förankring.

Stefan Svensson, VD & koncernchef